آموزشی

با این 10 کار ماشین ظرفشویی خود را نابود کنید!

افراط و تفریط در تمیز کردن یا نکردن ماشین ظرفشویی

گول تبلیغاتی را که می‌گوید ماشین ظرفشویی همه کثیفی‌ها را از ظرف‌ها پاک می‌کند، نخورید. مدیر موسسه Mr. Appliance می‌گوید باقیم‌مانده غذا که روی بشقاب‌ها است به قطعات محرک ماشین میچسبد و در شیارها گیر می‌کند. آبکشی ظروف قبل از گذاشتن در ماشین می‌تواند به جلوگیری از این اتفاق کمک کند و دستگاه شما برای مدت طولانی‌تری کار کند. شرلی هود، کارشناس لوازم خانگی و مدیر فروش Abt Electronics، می‌گوید: با این حال، باقی ماندن مقداری باقیمانده روی ظرف‌های کثیف برای اینکه شوینده به درستی کار کند الزامی است.

استفاده ناصحیح از ماشین ظرفشویی

به بچه‌ها یا حیوانات خانگی‌تان اجازه ندهید روی در ماشین بنشینند. ممکن است که واضح به نظر برسد نباید این کار را بکنید، اما این چیزی است که هود با بیشتر از ۲۰ سال تجربه گاه با آن مواجه می‌شود. ضمن این که افراد به در ماشین ظرفشویی زیاد برخورد می‌کنند.

تعداد کم ظروف در ماشین ظرفشویی

راجرز توصیه می‌کند همیشه قبل از کار انداختن ماشین مطمئن باشید که دستگاه پر است. این کار نه تنها باعث صرفه‌جویی در مصرف آب و برق می‌شود، بلکه به معنای استفاده کم‌تر از ماشین و عمر بیشتر آن است.

عدم تعویض شلنگ‌ها

مارک مک کلیری، معاون رئیس بازاریابی بکو و بلومبرگ می‌گوید شلنگ‌های ورودی و خروجی ماشین را هر ۵ سال عوض کنید تا از تجمع کلسیم جلوگیری شود. می‌توانید این شلنگ‌ها را خودتان عوض کنید یا می‌توانید از تکنسین کمک بخواهید.

استفاده از آب جرم‌‌دار

کیفیت آب به محلی که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد. اما آب سخت می‌تواند باعث تجمع مواد معدنی در ماشین و لوله‌های آن شود. البته راه‌هایی وجود دارد تا بتوانیم آب را نرم کنیم. مثل استفاده از شوینده‌هایی که حاوی نرم‌کننده آب هستند، استفاده از فیلتر آب یا نرم‌کننده‌ها. همه این موارد یک هدف دارند: بالا بردن کارایی کلی ماشین، جلوگیری از خرابی اجزای آن و افزایش طول عمر ماشین.

اجتناب از سرویس دوره‌ای و بررسی مرتب

استفانی اسمیت، از کارکنان بخش خدمات My Handyman Services می‌گوید اگر ماشین ظرفشویی مشکلی پیدا کرده، تردید نکنید که باید با متخصص تماس بگیرید: «برای یک تعمیرکار باتجربه مهم است که دریچه‌های شل و آسیب‌دیده یا در را بررسی کند که ممکن است منجر به چکه، نشتی و حتی بدتر از آن، آسیب‌های قابل توجه آب شود. کمک حرفه‌ای باعث می‌شود ماشین با کارایی بهتری کار کند و شما را از هزینه تعمیرهای اساسی یا عوض کردن ماشین برای مدت طولانی بی‌نیاز کند.»

قراردادن اشیاء تیز در طبقات ماشین

راجرز توصیه می‌کند چاقوها را در قسمت ظروف نقره‌ای بگذارید. چون لبه‌های تیز چاقوها پوشش پلاستیکی فلز قفسه‌های ماشین را می‌خراشند. بدون محافظت این پوشش پلاستیکی فلز قفسه‌ها شروع به زنگ‌زدگی ‌می‌کند و ماشین را از کار می‌اندازد.

تعداد بیش از اندازه ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی

مارک استولتزنبرگ، مدیر برنامه‌ها و مدرس در Midwest Technical Institute توضیح می‌دهد: «اگر تعداد زیادی ظرف در ماشین باشد، احتمال بالا رفتن دمای ماشین زیاد می‌شود. بسیاری از قطعات داخل ماشین ایمن‌سازی شده‌اند تا از آنها در برابر داغ شدن محافظت کند. ولی با پر کردن ماشین این قطعه‌های محافظ کار سخت‌تری دارند و احتمال خرابی اجزای ماشین بیشتر می‌شود.

تخلیه نکردن صافیباقیمانده‌های غذا

ذرات غذای اضافی که پس از شست‌وشوی اولیه از ظروف جدا نمی‌شوند، در فیلتر جمع می‌شوند. برای جلوگیری از گرفتگی وبسایت Family Handyman  توصیه می‌کند که هر هفته یک بار این فیلتر کاملا تخلیه شود.

 

استفاده نکردن از محصولات تمیزکننده ماشین ظرفشویی

حتما می‌دانید باید از صابون ماشین ظرفشویی استفاده کنید تا ظرف‌ها را بشویید، ولی این را هم می‌دانید که باید خود ماشین را هم بشویید؟ راجرز توصیه می‌کند هر ۳ یا ۶ ماه یک بار ماشین خالی را کار بیندازید تا رسوبات کلسیم شسته شوند: «این کار از گرفتگی بازوهای اسپری‌کننده ماشین جلوگیری می‌کند. بنابراین لازم نیست نگران تعمیر قبل از موعد ماشین باشید. همچنین کار انداختن ماشین با سرکه سفید به جای مواد شوینده یک بار در ماه ماشین کارایی ماشین را حفظ می‌کند و بوهای نامطبوع حبس شده در آن را از بین می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید